Telefon alarmowy

32 215 34 39

603 092 506

Godziny otwarcia:
pon-pt: 800-2000
sobota: 800-1700
niedziela: 1000-1500

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest bardzo częstym urazem występującym zarówno u psów jak i u kotów. Do zerwanie więzadła dochodzi podczas gwałtownego ruchu i obciążenia stawu kolanowego ze skrętem lub silnym przeprostem. Bardzo często ma miejsce wtedy również do uszkodzenia łąkotek, głównie łąkotki przyśrodkowej.

Właściciele zgłaszają się do lecznicy z objawami silnej kulawizny tylnej kończyny u swojego pupila. Ich uwagę zwraca też charakterystyczne odstawianie kończyny na bok podczas chodzenia, siadania oraz sztywne stawianie chorej kończyny. Po paru dniach kulawizna zmniejsza się a z czasem może nawet  całkowicie ustąpić, jest to jednak tylko okresowa poprawa. U takich pacjentów co jakiś czas pojawiają się problemy z chodzeniem głównie po większym wysiłku.

Jedyną metodą leczenia zerwania więzadła krzyżowego przedniego jest zabieg chirurgiczny mający na celu stabilizację stawu kolanowego. Leczenie farmakologiczne, przeciwbólowe jest bezcelowe, ponieważ nie rozwiązuje problemu. Część właścicieli zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu ze względu na okresowo cofające się objawy, nie jest to jednak dobre postępowanie. Brak stabilizacji stawu kolanowego skutkuje postępującymi z dnia na dzień zmianami zwyrodnieniowymi, które są nieodwracalne.

Diagnostyka tego schorzenia polega na dokładnym badaniu ortopedycznym a w szczególności na wykonaniu próby szufladowej. Dodatnia próba szufladowa polega na wymuszeniu ruchu doczaszkowego kości piszczelowej w stosunku do kości udowej i jest potwierdzeniem zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Nie zawsze badanie to da się wykonać bez poprzedniej sedacji (lekkiego znieczulenia) zwierzęcia ze względu na bolesność stawu, niepokój i silne napięcie mięśni. Sedacja umożliwia rozluźnienie mięśni i dokładne zbadanie stawu. Zazwyczaj wykonuje się również zdjęcie RTG umożliwiające ocenę zmian pourazowych w stawie kolanowym.

Istnieje kilka metod chirurgicznego leczenia zerwania więzadła krzyżowego przedniego u zwierząt, o tym która będzie najodpowiedniejsza dla danego przypadku zadecyduje chirurg ortopeda po wcześniejszej analizie przypadku. Decydujące są masa zwierzęcia, temperament, zaawansowanie zmian w stawie kolanowym oraz wiek zwierzęcia.

Najprostszą z metod jest rekonstrukcja zerwanego więzadła. Zerwane więzadło zastępuje się syntetycznym odpowiednikiem, który przejmuje jego funkcję. Przy tej metodzie często dokonuje się też inspekcji stawu kolanowego w celu oceny i ewentualnego uwolnienia uszkodzonych łąkotek.  Metoda ta jest mało inwazyjna i daje bardzo dobre efekty u kotów oraz psów do 10-15 kg, u pacjentów takich gabarytów syntetyczne odpowiedniki są dostatecznie wytrzymałe aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego. Pacjenci zazwyczaj chodzą w lekkim opatrunku przez około 10 dni do czasu zagojenia się rany i ewentualnego zrośnięcia się torebki stawowej, po tym czasie rozpoczynają proces rehabilitacji. 

U pacjentów cięższych, bardziej żywiołowych zalecana jest metoda TTA lub TTA Rapid. Są to metody zmieniające biomechanikę stawu kolanowego. Polegają one na odcięciu i odsunięciu guzowatości kości piszczelowej, która następnie jest stabilizowana przy pomocy specjalnego koszyczka działającego jak klin i śrub (TTA Rapid) lub dodatkowo blachy kostnej (TTA). Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie funkcji więzadła krzyżowego przedniego dzięki zmianie kąta pomiędzy powierzchnią stawową kości piszczelowej a więzadłem prostym rzepki. Dzięki temu staw kolanowy odzyskuje swoją stabilność.  Podczas tego zabiegu zazwyczaj sam staw kolanowy nie jest otwierany. Jest to metoda bardziej inwazyjna ale również dużo bardziej wytrzymała. Pozwala ona nawet bardzo ciężkim, aktywnym psom odzyskać sprawność po urazie.  Pacjent po zabiegu przez parę dni chodzi w lekkim opatrunku. Przez następne tygodnie zalecane jest ograniczenie ruchu i stopniowa rehabilitacja.

W naszej klinice od wielu lat wykonujemy diagnostykę ortopedyczną schorzeń stawu kolanowego. Przeprowadzamy zabiegi chirurgiczne wszystkimi wyżej wymienionymi metodami z bardzo dobrym skutkiem. Po zabiegu pacjenci mają zapewnioną opiekę naszych fizjoterapeutów. 

Lek.wet. Dominika Jędrzejko

Aktualności
SZANOWNI PAŃSTWO !!! W związku z sytuacją epidemiologiczną naszego kraju oraz ochrony naszych klientów oraz naszego personelu przed wirusem COVID-19 prosimy o dostosowanie się do naszych wskazówek:
Program profilaktycznych pakietów weterynaryjnych już w Naszej Przychodni
Skorzystaj z rozłożenia płatności na raty w systemie VetiRaty.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest bardzo częstym urazem występującym zarówno u psów jak i u kotów. Do zerwanie więzadła dochodzi podczas gwałtownego ruchu i obciążenia stawu kolanowego ze s...